Jesenja ishrana djece
Uravnotežena i pravilna prehrana djece je temelj zdravlja i put ka dugovječnosti bez bolesti. Na roditeljima je najveća odgovornost, jer dijete jede ono sto mu roditelj posluži. Svaki unos hrane ima svoj pozitivan ili negativan uticaj na zdravlje u zavisnosti od nutritivnog sastava namirnica. Zdrava i ukusna prehrana djeteta ne zahtijeva nikakve skupe kupovne proizvode već obroke pripremljene kod kuće gdje se djeca na ovaj način od malih nogu upoznaju sa namirnicama i pravilnim prehrambenim navikama. Jednostavna previla za pravilan razvoj djeteta su:
- Pripremati sezonske namirnice
- Razna jela sa cjelovitim žitaricama
- Različite vrste mesa i riba u kombinaciji sa različitim vrstama povrća
- Svakodnevno konzumiranje mlijeka i mliječnih proizvoda
- Voće i povrće svih vrsta i bolja u što većim količinama
- Dovoljan unos tečnosti.
Kroz ova jednostavna pravila vaše dijete dobija energiju i hranjive materije potrebne za pravilan rast i razvoj, te razvija dobar imuni sistem kao osnovnu zaštitu od nastanka različitih oboljenja.
Jesen je godišnje doba koje obiluje ukusnim i zrelim plodovima koje možemo iskoristiti za pripremu nutritivno bogatih jela koja bi se trebala obavezno naći u jelovniku djece. Jesenje namirnice na čiji izgled, ukus, miris se djeca trebaju naviknuti i prihvatiti kao obavezan dio ishrane su plavi patlidžan, tikvice, bundava, karfiol, brokula, cvekla, kelj, spanać, keleraba. Termička obrada treba da bude takva da se namirnici što više sačuva hranjiva vrijednost i da se namirnica prilagodi uzrastu djeteta.
Za pravilan razvoj odojčadi i male djece treba se držati tzv.“multimiks“ principa, a u pripremi iskoristiti ove jesenje namirnice.
Multimiks 4 princip:
Ovaj princip se temelji na mješanju četiri vrste namirnica i potpuno zadovoljava nutritivne i energetske potrebe odojčadi i male djece, a itekako se može primjeniti i kod ishrane starije djece. Obrok se dobija mješanjem sljedećih grupa namirnica
- Žita i proizvodi + leguminoze + tamnozeleno ili narandžasto povrće + namirnice životinjskog porijekla
Primjer ovakvog obroka: kombinacija kukuruza, graška, mrkve i piletine
Multimiks 3 princip:
Obrok sasatavljen od tri vrste namirnica
- Žita i proizvodi + namirnice životinjskog porijekla + tamnozeleno ili narandžasto povrće
Primjer: kombinacja riže, teletine i špinata
Multimiks 2 princip:
Obrok od smjese dvije namirnice, to je najjeftinija varijanta, a da bi takav obrok zadovoljio osnovne potrebe treba da je sastavljen na sljedeći način:
- Žita i proizvodi + leguminoze ili
- Žita i proizvodi + namirnice životinjskog porijekla
Primjer: kombinacija riže i ribe
Marendu tj. užinu treba da bude sastavni dio dnevnog obroka jer vremenski razmak između glavnih obroka dug i dolazi do neminovnog snižavanja razine šećera u krvi pa mozak ne može da bude tako aktivan i tijelo se umara. Najbolja marenda za djecu je ona koja se sastoji od cjelovitih žitarica u kombinaciji sa voćem u svježem stanju ili u vidu kompota i pirea.
Jednostavna jela za djecu u jesenjem periodu
Za supu od bundave:
- Pola bundave (hokaido-crvena tikva) oko 450g bez košpica
- 1 srednja glavica luka
- 1 velika kašika ulja (maslinovo,repičino)
- 500 ml vode
- 2 kašike pilećeg bujona
- 4 narandže (može i 200 ml multivitaminskog soka ali onda smanjite ukupnu količinu vode na 300 ml)
- 200ml mlijeka
- ½ kašičice soli
- ½ kašičice šećera
Za kockice krompira:
- 200 g krompira
- 1 kašika ulja
- Prstohvat soli
Priprema: bundavu prvo izrezati,oguliti i isjeći na kockice.Luk izrezati na kockice. U posudi blago zagrijati ulje pa dodati luk i bundavu te pirjati uz mješanje, dodati vodu i bujon i sve to kuhati 10-15 minuta na laganoj vatri. U međuvremenu oguliti i očistiti narandžu od košpica i narezati na komadiće. Kada je supa već gotova dodati narezane narandže i sve zajedno izmiksati štapnim mikserom. Dodati mlijeko posoliti i zasladiti. Poslužiti sa kockicama krompira.
Kromporove kocke
Priprema: krompir oguliti isjeći na kocke, posuti uljem posoliti i sve zajedno pomiješati. Pleh pokriti papirom za pečenje, staviti kovkice krompira i peći u zagrijanoj rerni na 180 C oko 15 min, dok ne dobije zlatnosmeđu boju.
- 250 g cjelovite tjestenine
- 750 g brokule
- 1 kašika ulja (maslinovo, repičino)
- 150 g svježeg sira (sa začinskim travama)
- 150 g jogurta (sa 1,5% mm)
- 50 g naribanog tvrdog sira (gauda ili neki drugi sir)
Priprema: tjesteninu skuhati u slanoj vodi. U međuvremenu očistite i operite brokulu, pa je razdijelite na manje cjetove. Peteljke odstranite i sitno nasjeckajte. Brokulu stavite u posudu sa malo slane vode, poklopite i kuhajte oko 10 minuta. Gotovu tjesteninu ocijedite te dodajte ulje. Ocjedite brokulu,a tečnost u kojoj se kuhala sačuvajte. Svjež sir fino izmjesajte sa malo tečnosti u kojoj se kuhala brokula te dodajte jogurt. Špagete i brokulu stavite u vatrostalnu posudu i prelijte umakom od sira. Naribajte gaudu i pospite preko. Zapecite u zagrijanoj rerni na 180 C na oko 10 minuta, dok sir ne dobije lijepu smeđu boju.
Za palačinke:
- 100 g cjelovitog pšeničnog brašna
- 200 ml mlijeka (3,5% mm)
- 100 g špinata, svježeg ili smrznutog
- 1 jaje
- ulje
Za kremu od mrkve:
- 100 ml soka od mrkve
- 125 g mozzarelle
- 2 velike kašike svježeg sira
- 1 velika kašika milerama
- 1 velika kašika badema (njih izostaviti ako se radi o djetetu mlađem od 3 godine)
Priprema: brašno pomiješati sa mlijekom i ostaviti 15 minuta. Dodajte usitnjeni špinat i jaje, posolite i izmiksajte mikserom. Zagrijte tavu sa uljem ali tako da ulje ne dovedete do tačke ključanja, ispecite dvije do tri palačinke (sa svake strane peći 3-4 minute).U međuvremenu pripremite kremu od mrkve :50 ml soka od mrkve i ostale sastojke za kremu stavite u posudu i izmiksajte. Nadjenite palačinke: na svaku palačinku stavite jednu veliku kašiku kreme, zarolajte pa je narežite na kolutiće i poslužite na tanjir. Ostatak kreme pomijesajte sa preostalim sokom od mrkve i poslužite kao umak uz rolnice.